Erken Rezervasyon Yaptırmayın

cropped-erken-rezervasyon-pismanliktir.jpgLütfen bu yazıyı Erken Rezervasyon yaptırmadan önce dikkatle okuyun ve çevrenizle paylaşın.

Öncelikle size biraz kendimden bahsetmek sonrasında da size neden böyle bir yazı yazdığımı açıklamak istiyorum.

Ben yaklaşık ömrünün 18 senesini turizm sektöründe geçirmiş, bu sektörde yaşanan herşeyi neredeyse bire bir gözleri ile görmüş eskilerden bir turizmciyim ve 2 çocuk annesiyim.

Şuan hali hazırda televizyonlarda ve gazetelerde reklamlarını görmekte olduğunuz bir turizm firmasında (Seyahat Acentasında) üst düzey yönetici olarak çalışıyorum. Bu sektörde 18 yıldır gördüklerim inanın ki bir çok insanın ömrü boyunca gördükleri şeylerden çok daha fazladır. Ancak artık bunlar benim uykularımı kaçırıyor ve pişmanlıklar yaşamama sebep oluyor. Bir nevi vicdan azabı yani.

Şuan şirket içerisinde, toplantılarda, yemeklerde ya da coffee-breaklerde konuşulan konuları yapılan yorumları duysanız inanın ki ömrünüzün geri kalanında bir yazlık alıp, tüm yaz tatilinizi burada geçirmek istersiniz. Geçenlerde internette denk gelipte okuduğum  “Herşey dahil otellerde çalışan bir aşçının itirafları” yazısından bahsetmiyorum. Benim size anlatmak istediğim esas konu hikayenin çok daha öncesinde Erken Rezervasyon işleminde başlıyor.

Hiç dikkat ettiniz mi akşamları televizyon seyrederken, internette haber okurken ya da sinemaya gittiğinizde film başlamadan önce size gösterilen reklamların neredeyse %80 i Erken Rezervasyon yaptırmanın ne kadar önemli olduğu ya da Erken Rezervasyon yaptırırsanız ne kadar çok kar elde edeceğiniz ile alakalı.

  • Erken Rezervasyon yaptırın %50 indirim kazanın
  • Erken Rezervasyon yaptırın son kalan 3 yerimizden birini size verelim
  • Erken Rezervasyon yaptırın bak bitiyor ha…

vs. vs. vs.

Peki ama durum gerçekten böyle mi? Yoksa bu Erken Rezervasyon konusu tamamen şişirme bir balon mu?

Türk halkının çoğu senede yanlızca 1 maksimum 2 defa tatile çıkabiliyor. (Hafta sonu ve günübirlikler hariç) Bu insanlar da haklı olarak bütçeleri doğrultusunda en uygun fiyata maksimum kaliteyi alabilecekleri otelleri tercih ediyorlar. İşte Erken Rezervasyon tam burada devreye giriyor. Müşteriye diyor ki;

“Sen bana gideceğin tatilin parasını 5 ay önce öde, rezervasyonunu yap, ben de sana yazın geceliği 200 TL olacak olan oteli 120 TL den vereyim.”

Müşteri de güzel bir teklif diyor, güveniyor ve alıyor. Sonrasında da tarih gelsin de tatile gidelim diye gün saymaya başlıyor. Buraya kadar herşey güzel ve normal “-di.” Taa ki bu seneye kadar.  Aceba bu yaz o otel gerçekten gecelik 200 TL mi olacak yoksa 80 TL mi?

Peki bu sene de ne var?

Hepinizin bildiği gibi ülkemizde komşu ya da müttefik ülkelerle yaşanan bazı sıkıntılar bazı sorunlar var. Bunları siyasi, askeri vs.. olarak değerlendirilebilir. Ancak esas en büyük sıkıntı şuan Turizm Sektöründe.

Öyle ki ülkemize yıllık ortalama 4 milyon Rus turist gelmekte ve bu turistlerin %90-%95 i Antalya, Alanya, Kemer, Kaş gibi bölgelerde tatillerini geçirmekteler. Peki sıkı durun…

Sizce bu bahsetmiş olduğum bölgelerdeki (Antalya, Alanya, Kemer, Kaş vs..) yazlık otellerin yüzde kaçını Rus turistler dolduruyor biliyor musunuz?

Yaklaşık olarak %64 ünü.

Bu sebepten de oteller yerli turiste ağız burun kıvırıyor. Kendi ülkemizde kendi vatandaşımız bir Rus turistin yaptığı tatil fiyatlarına tatil yapamıyor o imkanlardan faydalanamıyor.

Ancak unutmayın ki bu sene Rus’lar tatil için ülkemize gelmiyorlar. Rusya hükümetinin yaptığı açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Rusya, Türkiye ile arasındaki charter (direk uçuş) uçuşları bile iptal ediyor. Bu da demektir ki yukarıda saydığım bölgelerde %64 oranında turist eksiği olacak.

Yani işin özeti “Rus turistler ülkemize gelmediği için, oteller ya maliyetlerini çıkaramadıkları için açılamayacak ya da uygun fiyat verip kar oranlarını düşürüp yerli turisti çekmeye çalışacak.”

Şimdi gelelim Erken Rezervasyon konusuna;

X tur firması size gitmek istediğiniz oteli geçen seneki Erken Rezervasyon oranları ve fiyatları ile satmaya devam ediyor. Yani 2014 yılında yapılan Erken Rezervasyonda 120 TL ye aldığınız otel 2015 yılında da 120 hatta belki de 130 TL.

Açılmayacak otele Erken Rezervasyon yaptırıyorlar…

Yukarıda belirttiğim konulara dikkat ederseniz belkide size bu sene hiç açılmayacak bir otel için rezervasyon yaptırıyorlar. Açılsa bile Erken Rezervasyon yaptırarak en az %20 fazla para ödeyeceksiniz.

Bu konular acentelerde şu şekilde planlanıyor;

  • Bir şey bilmeyene; Erken Rezervasyon indirimi der satarız.
  • Az bilen ve tedirgin olana; Erken Rezervasyon güvencesi (sigortası) var der sigortayla birlikte satarız daha fazla para kazanırız.

Peki otel açılmazsa ne olacak?

Firmaların bunlar ile ilgili de planları var tabiki. Diyelim ki X oteline Ocak ayında rezervasyon yaptınız ve otelin Haziran ayı gelince açılmadığını öğrenip acentenizi aradınız. Size sunacakları 2 yol var.

  1. Bu yol; evet X oteli açılamıyor biz de çok mağduruz bu durumdan diyip sizi eş değer kalitede olduğuna inandırmaya çalıştığı Y oteline yönlendirmek ve bu Y otelinden size ekstra fiyat farkı çıkartıp bu sayede tekrar kar elde etmek.
  2. Sizi 1. yol için ikna etmeye çalışmak ve son raddede vermiş olduğunuz parayı geri istediğinizde tamam ama %30 kesinti olur diyip sizden 5 ay önce almış oldukları paradan size kesintili geri ödeme yapmak.

Size Erken Rezervasyon sırasında sunulan güvence (sigorta) var ya 🙂 ondan bahsetmek bile istemiyorum. Zaten ömrünüz boyunca sigortadan ya da kasgodan 1 defa para almaya çalıştıysanız ne demek istediğimi çok net anlamışsınızdır. İnanın tatil sektöründe de bu farklı işlemiyor.

Geçenlerde İstanbul Sultan Ahmet meydanında meydana gelen saldırı sonrası Alman Turistlerin turizme etkisinden hiç bahsetmiyorum bile.

Özetlemek gerekirse “Bu sene daha ucuza, daha kaliteli tatil yapmak istiyorsanız, Lütfen Erken Rezervasyon yaptırmayın. Bekleyin…”

Erken Rezervasyon Pişmanlıktır…

Kaynaklar:

Turist sayısı düştü, gelirler azalıyor, oteller fiyat kırıyor
http://www.hurriyet.com.tr/turist-sayisi-dustu-gelirler-azaliyor-oteller-fiyat-kiriyor-29697733

Türkiye turizmi denizden de yara alıyor, MSC İzmir ve İstanbul’dan çekiliyor
http://turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=50261

Rus turist uçakları iptal edildi, Rezervasyonlar durdu
http://www.milliyet.com.tr/rus-turist-ucaklari-iptal-edildi-/ekonomi/detay/2154114/default.htm

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s